KIRÁNDULÁS: Máramaros – Szatmár

Máramaros – Szatmár

Időpont: 2024. szeptember 18-20. (3 nap/2 éjszaka)

Útvonal: Miskolc – Szatmárnémeti – Koltó – Máramarossziget – Szaplonca – Koltó –  Nagykároly – Miskolc

Utazás: komfortos autóbusszal

Szállás: Koltón, magyar tulajdonú panzióban, tiszta, kényelmes 2-3-4 ágyas zuhanyos/WC-s szobákban  

Ellátás: félpanzió (bőséges, házias fogások)

Min.létszám: 40 fő

Program:

1.nap: Indulás a kora reggeli órákban.  Majd megkezdjük utazásunkat a rejtélyes Máramaros megye felé. Az egykori Máramaros vármegye a történelmi Magyarország legeldugottabb térsége volt. Első megállónk Szatmárnémeti, az egykori Szatmár vármegye és a mai Szatmár megye névadója. Belvárosi sétánk során megtekintjük a Láncos templomot, valamint a Vécsey házat (a Szatmári béke megkötésének helyszíne), majd Miszmogyorósra utazunk, ahol látogatást teszünk a Misztótfalusi Kis Miklós magyar nyomdász, betűmetsző Emlékházában, aki a falu híres szülötte. Napunkat Koltón zárjuk. A koltói kastély Teleki Sándor idejében igazi irodalmi központ volt. Így nem meglepő, hogy Teleki Sándor gróf kastélyában töltötte mézesheteit jó barátja, Petőfi Sándor és Szendrey Júlia. A gyönyörűen felújított kastélyban láthatóak a hozzájuk fűződő emlékek, nászágyuk ma is megtekinthető. A költő több mint húsz verse Koltón született, ekkor írta pl. a Szeptember végén című költeményt, amit sokan a magyar irodalom egyik legszebb szerelmes versének tartanak, nem is érdemtelenül. A legtöbb mű a kastélyparkban, egy öreg somfa árnyékában álló kőasztalnál született. Vacsora, szállás Koltón, hangulatos kis panzióban.

2.nap: Reggeli után Desze fatemplomát látogatjuk meg, mely rajta van az UNESCO listáján, a világörökség része. Megállunk Máramarosszigeten, Kelet-Magyarország egykor leggazdagabb városában. Városnézés a belvárosban, Leövey Klára-emlékoszlop, Börtönmúzeum (belülről), Hollósy Simon szülőháza. Útnak indulunk Szaploncára, a Vidám temetőbe, ahová az emberek nevetni járnak. Ilyenből is csak egy van. Napi programunk utolsó állomása a máramarosi hagyományos építészet esszenciája, a makulátlan, tájba illeszkedő barcánfalvi kolostor. Vacsora és szállás Koltón.

3. nap: Reggelit követően Nagybánya látnivalóit vesszük sorra: a 40 méter magas Szent István torony kilátó – modern, gyönyörű új ortodox templom – Fekete Sas fogadó – Főtér: többszázéves polgárházak emléktáblái – barokk Szentháromság templom – Szépművészeti Múzeumban a Nagybányai Művésztelep alkotóinak munkái és még sok minden más – Ásványtani Múzeum (a múzeumok idő függvényében).

Majd Érmindszentre utazunk, itt Ady emlékét idézzük fel az egykori szülőházban, és a mellette lévő Ady-kúriában berendezett emlékmúzeumban. Programunk zárásaként Nagykárolyon tartunk pihenőt. A város a magyar irodalom alakulásának különleges helyszíne: a helyi fogadóban hozta össze a sors Petőfi Sándort élete szerelmével, Szendrey Júliával. A híres Károlyi család ősi fészkének számító csodaszép kastélyt és annak parkját csodálhatjuk meg. A kastély utolsó nagyobb átalakítása gróf Károlyi István megbízásából 1894-ben volt, amely Ybl Miklós tervei alapján; neogótikus-neobarokk stílusban zajlott.

Utazás hazafelé, érkezés késő este.

A programok sorrendje a nyitvatartások, a helyi viszonyok függvényében felcserélődhet.

Részvételi díj: 66.900 Ft/fő

Egyágyas felár:  6.000 Ft/fő

Utasbiztosítás: 2.100 Ft/fő/nap, 70-80 éves kor 4.200 Ft/fő, 80 éves kortól 7.350 Ft/fő  

A részvételi díj tartalmazza az autóbusz-közlekedés, a 2 éjszakai szállás, a 2 reggeli, a 2 vacsora és az idegenvezetés költségét. Nem tartalmazza a belépők és az utasbiztosítás díját. Az utasbiztosítás díját az egyesület fizeti.

Érvényes útlevél, vagy személyi igazolvány szükséges az utazáshoz.

Kellemes, élményekben gazdag utazást kívánunk!

Comments are closed.