KIRÁNDULÁS: Gyula és környéke, a Wenckheim család emléke

Gyula és környéke, a Wenckheim család emléke

Időpont:2024 .augusztus hó

Útvonal: Miskolc-Debrecen-Békéscsaba-Szabadkígyós-Gyula-Szarvas-Miskolc

Utazás: komfortos, légkondicionált autóbusszal

Szállás: középkategóriájú szálloda/panzió 2-3 ágyas zuhanyos/WC-s szobáiban

Ellátás: reggeli, vacsora

Min.létszám:  40 fő

Program:

1. nap: Elutazás reggel 5.30 órakor Miskolcról, a Búza térről, a görögkatolikus templom melletti pakolóból, találkozás 5.15 órakor.

Első ízben Szabadkígyósra utazunk. A kis Békés megyei településen rejtőzik a Dél-Alföld legimpozánsabb, legromantikusabb és legépebben megmaradt kastélya, a Wenckheim-kastély. A páratlanul szép kastélypark övezte épületnek annyi ablaka van, ahány nap egy évben, annyi szobája ahány hét, és annyi bejárata ahány évszak. Az eklektikus, neoreneszánsz stílusú épületbe az elegáns eredeti főbejáraton lép be a látogató – ugyanúgy érkezik meg, mint az eredeti lakók és vendégeik –, mintha vendégségbe érkezne a gróf Wenckheim családhoz. A főúri lak előtt csodás park terül el, formára nyírt bukszusokból és tiszafákból kialakított, barokkos vonalvezetésű franciakert szökőkutas medencével, és a körülötte elterülő vadregényes angolkert tóval és hidakkal.

Majd Gyulára látogatunk. Közös séta a városka központjában. Gyulán található Erkel Ferenc Szülőháza-Emlékháza, ahol sok érdekességet megtudhatunka kiváló zeneszerző életéről és és munkásságáról az állandó kiállításon, vetítőtermi filmrészleteken, valamint az udavari kiállitótér anyagán keresztül.

A gyönyörűen felújított Almásy-kastély több mint egy épület…..Ez az első magyarországi kastély, amelyben színjátékot tartottak már 1746-ban. Az Erkel család több generációja is adott itt zenei estet, Erkel Ferenc a kastély parkjában szerezte több operája egyes részeit. A 13 aradi vértanú közül tíz itt tette le a fegyvert. Munkácsy Mihály itt kezdett ismerkedni a festészettel. A kiállítás több mint egy bemutató… Ez a tárlat nemcsak az épületben egykor lakott főurak hétköznapjainak, hanem a személyzet mindennapjainak izgalmas részleteit és titkait is bemutatja a 21. századi interaktív technika segítségével. Az Almásy-kastély Látogatóközpont 2018-ban bekerült Európa 40 legjobb múzeuma közé.

Majd egy kellemes sétát teszünk a Gyulai Vár körül, de ha időnk engedi érdemes belülről is felkeresni.  A vár a XV. században épült, mára a középkori Magyar Királyság egyetlen épen maradt síkvidéki téglavára, melynek 24 kiállítótermében közel hét évszázad történetét járhatják végig a látogatók. Szállás.

2. nap: Reggeli után séta Munkácsy Mihály városában, Békéscsabán. A világhírű festőfejedelem ezer szállal kötődik Békéscsabához. Munkácsy relikviagyűjtemény, vázlatok, festmények maradtak örökül a településen, amelyre alapozva alakították ki a Dél-Alföld első kulturális komplexumát, a Munkácsy-negyedet.  A negyed része képezi több köztéri szobor, a a festőóriás fiatalkorának egyik meghatározó helyszíne, a Munkácsy Emlékház, valamint jellegzetes épületével, az előtte álló szobrokkal, az állandó és időszaki kiállításaival a Munkácsy Mihály Múzeum. Az emlékház, a Steiner-Omaszta-kúria 4 termében 21 eredeti Munkácsy festmény csodálható meg.

Egy szépnek ígérkező, kalandos programmal zárjuk kirándulásunkat. A dél-alföldi Szarvason egy mesébe illő tájképi kert felé vesszük az irányt. Magyarország legnagyobb arborétuma Szarvason található, a Hármas-Kőrös holtága mentén, egy 82 hektáros területen. A botanikus kert legfőbb jellemzői a gyönyörű tisztások, nyiladékok, a hatalmas termetű famatuzsálemek, no meg a szabadon kószáló, sétálgató pávák. A Kaliforniában őshonos, óriás hegyi mamutfenyő az Arborétum egyik büszkesége. A 150 éves, 36 méter magas, vörösesbarna kérgű növény törzskerülete több mint 5,5 méter. Az arborétum déli részén alakították ki a hazánkban egyedülálló Mini Magyarország Makettparkot. Az Arborétum büféjében hideg és meleg ételekből választhat a fáradt utazó.

Majd kalandozunk a Holt-Kőrösön a Katalin motoros sétahajóval. A közel egy órás hajókázás során Szarvas város számos nevezetességét tekintjük meg a víz felől, többek között a Bolza-kastélyt, az Ezredéves emlékművet, a Vízi Színházat, az Arborétum vízpartját, a történelmi Magyarország mértani középpontjánál található emlékművet, valamint érdekes információkat tudhatunk meg a Körösök élővilágáról.

Szép élményekkel gazdagodva indulunk haza a délutáni órákban, ahova 21.00 óra körül érkezünk meg.

Az útvonal, a programok sorrendje a helyi viszonyok, az útvonal függvényében változhat.

Részvételi díj  kb 50000 Ft /fő A pontos összeg megállapítása folyamatban.

Egyágyas felár: kb. 8.000 Ft/fő

Utasbiztosítás: kb. 600 Ft/fő ezt az egyesület fizeti

Kellemes, élményekben gazdag kirándulást kívánunk!

Comments are closed.